Türkiye Cumhuriyeti

Sao Paulo Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Sitemizin Değerli Ziyaretçileri,

Türkiye Cumhuriyeti Sao Paulo Başkonsolosu olarak görevime 26 Ocak 2017 tarihinde başlamış bulunmaktayım.

Ülkemizin Latin Amerika ve Karayiplere açılım politikası çerçevesinde, 2009 Kasım ayı itibarıyla faaliyete geçen bölgedeki ilk ve halen tek olan Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi, başkent Brazilya’yı çevreleyen Federal Bölge ile Goias ve Tocantins dışındaki tüm eyaletlerdir.

Brezilya’nın ve tüm Güney Amerika’nın sanayi, ticaret, finans ve kültür merkezi olarak sayılan Sao Paulo’da faaliyet gösteren Başkonsolosluğumuz, konsolosluk işlemlerinin yerine getirilmesi, ülkemizin tanıtımı, ticaretin arttırılmasının yanısıra, yerel makamlarla ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Yakın tarihte açılmış bir Başkonsolosluk olarak, kadromuzu genişletmeye çalışıyoruz.  Mevcut Ticaret Ataşeliğimize ilaveten önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan Kültür ve Tanıtma Ataşeliğimiz, kültür ve turizm alanındaki ilişkilerimizin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, kuruluş çalışmaları süren Yunus Emre Kültür Merkezi, Türkçe derslerinin verilmesi ve kültürümüzün daha geniş kitlelere tanıtılmasında önemli rol oynayacaktır.

Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıkta Brezilya’da yaşayan değerli vatandaşlarımızı, Türkiye’yi tanıtacak birer elçi olarak görüyoruz. Vatandaşlarımızın aralarındaki işbirliği ve dayanışmayı arttırabildikleri ölçüde daha etkin konuma geleceklerine inanıyoruz.  Bu amaç doğrultusunda ihtiyaç duyulacak her türlü desteği elimizden geldiği ölçüde sağlamaya hazırız.

Başkonsolosluğumuzun internet sitesinden güncel gelişmeleri takip edebilir, Başkonsolosluğumuza gelmenize gerek kalmadan yapmak istediğiniz tüm işlemler hakkında "https://www.konsolosluk.gov.tr/" internet sitesi ve consulate.saopaulo@mfa.gov.tr” e-posta adresi üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, bekleme sürelerinin kısaltılması ve sunulan hizmetin kalitesinin artırılması için sözkonusu sitede oluşturulan randevu modülünden randevu alarak işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Keza, Başkonsolosluğumuzun güncel faaliyetlerini facebook ve twitter hesaplarımız aracılığıyla takip edebilirsiniz.  Görüş, öneri ve dilekleriniz çalışmalarımızı  daha etkin bir şekilde gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır.  Kapımız, değerli vatandaşlarımız ve ziyaretçilerimize her zaman açıktır. Bizler de sizleri ziyaret edeceğiz.

Bu vesileyle, Başkonsolosluğumuz mensupları ve şahsım adına sizlere içten selam ve saygılarımı sunarım.

Serkan Gedik

Başkonsolos