Türkiye Cumhuriyeti

Sao Paulo Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Türkiye-Brezilya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Mekanizması, Ortak İş Konseyi, 31.03.2016

Ülkemiz ile Brezilya arasında Karma Ekonomik Komisyon Mekanizması mevcuttur. Türkiye-Brezilya Karma Ekonomik Komisyon toplantılarının birincisi Ekim 2004'de Brezilya'da gerçekleştirilmiştir.

Türkiye-Brezilya Karma Ekonomik Komisyonu’nun ikinci dönem toplantısı Mutabakat Zaptı, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile dönemin Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim arasında 4 Ocak 2010 tarihinde Ankara'da imzalanmıştır.

II. Dönem toplantısı ile ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve kolaylaştırılması, bu çerçevede yasal altyapının tamamlanması, yatırımlar, Türkiye-MERCOSUR Serbest Ticaret Anlaşması, serbest bölgeler, enerji, ulaştırma, tarım, turizm ve bilim konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Ocak 2006'da dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında Brezilya'ya gerçekleştirilen ziyaret sırasında Türkiye-Brezilya İş Konseyi kurulmuştur. İş Konseyinin Türkiye tarafını DEİK, Brezilya tarafını ise FIESP üyesi işadamları oluşturmaktadır.

2016 yılının ilk yarısında gerçekleştirilmesi hedeflenen KEK 3. Dönem Toplantısı neticesinde imzalanması öngörülen protokolün ticari ve ekonomik ilişkilerimizin hukuki çerçevesini yakın vadede şekillendirecek diğer bir temel düzenleme olması planlanmaktadır.

Konferanslar, seminerler ve ikili görüşmeler gerçekleştirmenin ve iki ülkenin iş dünyasını bilgilendirerek bir araya getirmenin yanı sıra İş Konseyi, ticareti ve ortak girişimleri kısıtlayıcı mevzuat ve uygulamaları tespit ederek bunların kaldırılması veya iyileştirilmesi yönünde iş dünyasını temsilen ilgili mercilerle görüşmeyi de hedeflemektedir.