Türkiye Cumhuriyeti

Sao Paulo Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

SAO PAULO EYALETİNE İLİŞKİN GENEL BİLGİLER, 31.03.2016

Demografi ve Nüfus

Sao Paulo, Brezilya’nın 27 eyaletinden biri ve en büyüğüdür. 2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre, eyalet nüfusu 42 milyondur. Sao Paulo eyaletinin başkenti olan Sao Paulo, güney yarımkürenin en büyük şehri, dünyanın 3. büyük metropolü ve Brezilya’nın sanayi, ticaret, finans ve kültür merkezidir. 2012 resmi nüfus sayımına göre şehir nüfusu 11.3 milyondur. Büyükşehir bölgesinin nüfusu ise 19.9 milyondur.

Altyapı

Güney Amerika’nın en büyük limanı olan Santos Limanı, Sao Paulo’ya 48 km uzaklıktadır. Büyük endüstriyel komplekslere ve gemicilik merkezlerine sahiptir. Brezilya’nın ihracatının büyük bir bölümü bu limandan gerçekleşmektedir.  

Sao Paulo’da üç büyük havalimanı bulunmaktadır. Congonhas Havaalanı, kısa mesafeli uçuşlar için; Brezilya’nın en büyük havalimanı olan Guarulhos, ülke içi uzun mesafeli ve uluslararası uçuşlar için; Viracopos ise, uluslararası kargo taşımacılığı için kullanılmaktadır.

Ekonomi ve Ticaret

Ulusal ekonomiyi yönlendiren Sao Paulo, “Brezilya’nın Lokomotifi” olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca, Latin Amerika kıtasının ekonomik ve endüstriyel merkezi olan Sao Paulo, kıta genelinde en fazla sayıda uluslararası şirket ofislerinin yer aldığı şehir konumundadır.

Eyalette, Brezilya’da üretilen tüm mal ve hizmetlerin %33’ü üretilmektedir. Ülkenin ithalatının yaklaşık %42’si, ihracatının yaklaşık %34’ü, finans işlemlerinin ise % 68'i burada gerçekleşmektedir.

Sao Paulo eyaletinde tarım, uygun hava koşulları, 21 milyon hektardan oluşan verimli toprakları ve modern teknoloji sayesinde oldukça geniş bir üretim yelpazesine sahiptir. Sao Paulo eyaletinde şekerkamışı, portakal ve kahve başta olmak üzere, meyve, pamuk, soya, pirinç ve mısır en çok üretilen ve ihraç edilen ürünlerdir. Şeker kamışı üretiminin bugün büyük bir kısmı, motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılan etanol üretiminde kullanılmaktadır.

Brezilya sanayisinin kalbi sayılan Sao Paulo, en küçükten en büyüğe kadar hemen her ekonomik sektörün merkezidir. Başta otomotiv, inşaat, petrokimya olmak üzere, ileri teknoloji, telekomünikasyon, bankacılık, kozmetik, moda, elektronik alet, bilgisayar, danışmanlık ve yiyecek sektörleri gelişmiştir.

Sao Paulo, Brezilya’nın en çok enerji üreten ve tüketen eyaletidir. Enerjinin yaklaşık %90’ı hidroelektrik santrallerinde üretilmektedir. Ayrıca, 4 petrol rafinerisi üretim yapmaktadır.

Turizm ve Kültür

Yılda 12 milyonluk turistle Brezilya’nın turizm gelirlerinin %44’ü Sao Paulo eyaletine aittir.

124 adet müze, 90 adet kültür merkezi, 160 adet tiyatro konser salonu, 300 adet sinema salonu ve 110 adet parkıyla ülkenin kültür merkezi konumundadır. Eyalet başkenti Sao Paulo, Sao Paulo Uluslararası Sanat Bienali, Uluslararası Film Festivali, Sao Paulo Moda Haftası, Brezilya Formula 1 Grand Prix başta olmak üzere birçok uluslararası aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.